2019 Lexus Blackburn Bay Cycling Classic Elite Men Stage 1: Geelong

Elite Men Stage 1 Result

Time/Gap
1. 23 Marco HALLER (Katusha Sport) 1h01:32
2. 13 Raphael FREIENSTEIN (Lexus of Blackburn) +0
3. 52 Miles SCOTSON (MS All Stars) +0
4. 32 Michael FREIBERG (Australian Cycling Academy) +0
5. 73 Reece TUCKNOTT (Velofit Santic Racing) +3
6. 31 Leigh HOWARD (Australian Cycling Academy) +12
7. 21 Nathan HAAS (Katusha Sport) +12
8. 12 Brenton JONES (Lexus of Blackburn) +12
9. 61 Jay MCCARTHY (Novotel Geelong City of Greater Geelong) +12
10. 76 Craig WIGGINS (Velofit Santic Racing) +12
11. 51 Heinrich HAUSSLER (MS All Stars) +12
12. 41 Cameron IVORY (GPM Stulz) +12
13. 54 Ben HILL (MS All Stars) +12
14. 75 Todd SATCHELL (Velofit Santic Racing) +12
15. 55 Tobyn HORTON (MS All Stars) +16
16. 65 Shannon JOHNSON (Novotel Geelong City of Greater Geelong) +17
17. 53 Zak DEMPSTER (MS All Stars) +17
18. 24 Dylan MCKENNA (Katusha Sport) +19
19. 33 Toby ORCHARD (Australian Cycling Academy) +19
20. 72 Jacob LANGHAM (Velofit Santic Racing) +19
21. 63 Liam WHITE (Novotel Geelong City of Greater Geelong) +19
22. 3 Adam HANSEN (Lotto Soudal) +19
23. 4 Jack BENNETT (Lotto Soudal) +19
24. 5 Daniel BONELLO (Lotto Soudal) +19
25. 25 Tom CHAPMAN (Katusha Sport) +19
26. 35 Freddy OVETT (Australian Cycling Academy) +19
27. 46 Aaron WATTS (GPM Stulz) +24
28. 44 Tasman NANKERVIS (GPM Stulz) +26
29. 2 Roger KLUGE (Lotto Soudal) +26
30. 74 Darcy PIROTTA (Velofit Santic Racing) +26
31. 71 Guy KALMA (Velofit Santic Racing) +32
32. 16 Julian THOMPSON (Lexus of Blackburn) +34
33. 22 Alex DOWSETT (Katusha Sport) +34
34. 1 Caleb EWAN (Lotto Soudal) +34
35. 15 Robbie HUCKER (Lexus of Blackburn) +36
36. 43 Harrison BAILEY (GPM Stulz) +38
37. 14 Sam CROME (Lexus of Blackburn) +38
38. 42 Joel WALSH (GPM Stulz) +45
39. 11 Luke DURBRIDGE (Lexus of Blackburn) +45
40. 62 Koen DE KORT (Novotel Geelong City of Greater Geelong) +50
41. 56 Tristan WARD (MS All Stars) +1:50
42. 64 Mike CUMING (Novotel Geelong City of Greater Geelong) +1:52
dnf 6 David RANDALL (Lotto Soudal)
dnf 34 Taj JONES (Australian Cycling Academy)
dnf 45 Craig HUTTON (GPM Stulz)

Intermediate Sprints

Intermediate Sprint 1

1. 23 Marco HALLER (Katusha Sport) 3 pt
2. 13 Raphael FREIENSTEIN (Lexus of Blackburn) 2
3. 32 Michael FREIBERG (Australian Cycling Academy) 1

Intermediate Sprint 2

1. 13 Raphael FREIENSTEIN (Lexus of Blackburn) 3 pt
2. 73 Reece TUCKNOTT (Velofit Santic Racing) 2
3. 52 Miles SCOTSON (MS All Stars) 1

Intermediate Sprint 3

1. 23 Marco HALLER (Katusha Sport) 3 pt
2. 32 Michael FREIBERG (Australian Cycling Academy) 2
3. 52 Miles SCOTSON (MS All Stars) 1

General Classification

After Stage 1

1. 23 Marco HALLER (Katusha Sport) 12 pt
2. 13 Raphael FREIENSTEIN (Lexus of Blackburn) 10
3. 52 Miles SCOTSON (MS All Stars) 8
4. 32 Michael FREIBERG (Australian Cycling Academy) 7
5. 73 Reece TUCKNOTT (Velofit Santic Racing) 6
6. 31 Leigh HOWARD (Australian Cycling Academy) 5
7. 21 Nathan HAAS (Katusha Sport) 4
8. 12 Brenton JONES (Lexus of Blackburn) 3
9. 61 Jay MCCARTHY (Novotel Geelong City of Greater Geelong) 2
10. 76 Craig WIGGINS (Velofit Santic Racing) 1

Sprint Ace Competition

After Stage 1

1. 23 Marco HALLER (Katusha Sport) 6 pt
2. 13 Raphael FREIENSTEIN (Lexus of Blackburn) 5
3. 32 Michael FREIBERG (Australian Cycling Academy) 3
4. 73 Reece TUCKNOTT (Velofit Santic Racing) 2
5. 52 Miles SCOTSON (MS All Stars) 2

Teams Classification

After Stage 1

1. Katusha Sport 16 pt
2. Lexus of Blackburn 13
3. Australian Cycling Academy 12
4. MS All Stars 8
5. Velofit Santic Racing 7
6. Novotel Geelong City of Greater Geelong 2