2019 Lexus Blackburn Bay Cycling Classic Elite Men Stage 2: Geelong

Elite Men Stage 2 Result

Time/Gap
1. 1 Caleb EWAN (Lotto Soudal) 59:04
2. 51 Heinrich HAUSSLER (MS All Stars) +0
3. 23 Marco HALLER (Katusha Sport) +0
4. 61 Jay MCCARTHY (Novotel Geelong City of Greater Geelong) +0
5. 32 Michael FREIBERG (Australian Cycling Academy) +0
6. 13 Raphael FREIENSTEIN (Lexus of Blackburn) +0
7. 41 Cameron IVORY (GPM Stulz) +0
8. 15 Robbie HUCKER (Lexus of Blackburn) +0
9. 73 Reece TUCKNOTT (Velofit Santic Racing) +4
10. 62 Koen DE KORT (Novotel Geelong City of Greater Geelong) +9
11. 2 Roger KLUGE (Lotto Soudal) +16
12. 53 Zak DEMPSTER (MS All Stars) +20
13. 14 Sam CROME (Lexus of Blackburn) +20
14. 21 Nathan HAAS (Katusha Sport) +41
15. 12 Brenton JONES (Lexus of Blackburn) +41
dnf 3 Adam HANSEN (Lotto Soudal)
dnf 4 Jack BENNETT (Lotto Soudal)
dnf 5 Daniel BONELLO (Lotto Soudal)
dnf 6 David RANDALL (Lotto Soudal)
dnf 11 Luke DURBRIDGE (Lexus of Blackburn)
dnf 16 Julian THOMPSON (Lexus of Blackburn)
dnf 22 Alex DOWSETT (Katusha Sport)
dnf 24 Dylan MCKENNA (Katusha Sport)
dnf 25 Tom CHAPMAN (Katusha Sport)
dnf 31 Leigh HOWARD (Australian Cycling Academy)
dnf 33 Toby ORCHARD (Australian Cycling Academy)
dnf 34 Taj JONES (Australian Cycling Academy)
dnf 42 Joel WALSH (GPM Stulz)
dnf 43 Harrison BAILEY (GPM Stulz)
dnf 44 Tasman NANKERVIS (GPM Stulz)
dnf 45 Ben CROSS (GPM Stulz)
dnf 46 Aaron WATTS (GPM Stulz)
dnf 52 Miles SCOTSON (MS All Stars)
dnf 54 Ben HILL (MS All Stars)
dnf 55 Tobyn HORTON (MS All Stars)
dnf 56 Tristan WARD (MS All Stars)
dnf 63 Liam WHITE (Novotel Geelong City of Greater Geelong)
dnf 64 Mike CUMING (Novotel Geelong City of Greater Geelong)
dnf 65 Shannon JOHNSON (Novotel Geelong City of Greater Geelong)
dnf 71 Guy KALMA (Velofit Santic Racing)
dnf 72 Jacob LANGHAM (Velofit Santic Racing)
dnf 74 Darcy PIROTTA (Velofit Santic Racing)
dnf 75 Todd SATCHELL (Velofit Santic Racing)
dnf 76 Craig WIGGINS (Velofit Santic Racing)
dns 35 Freddy OVETT (Australian Cycling Academy)

Intermediate Sprints

Intermediate Sprint 1

1. 61 Jay MCCARTHY (Novotel Geelong City of Greater Geelong) 3 pt
2. 71 Guy KALMA (Velofit Santic Racing) 2
3. 62 Koen DE KORT (Novotel Geelong City of Greater Geelong) 1

Intermediate Sprint 2

1. 32 Michael FREIBERG (Australian Cycling Academy) 3 pt
2. 23 Marco HALLER (Katusha Sport) 2
3. 2 Roger KLUGE (Lotto Soudal) 1

Intermediate Sprint 3

1. 51 Heinrich HAUSSLER (MS All Stars) 3 pt
2. 15 Robbie HUCKER (Lexus of Blackburn) 2
3. 1 Caleb EWAN (Lotto Soudal) 1

General Classification

After Stage 2

1. 23 Marco HALLER (Katusha Sport) 20 pt
2. 13 Raphael FREIENSTEIN (Lexus of Blackburn) 15
3. 32 Michael FREIBERG (Australian Cycling Academy) 13
4. 1 Caleb EWAN (Lotto Soudal) 12
5. 51 Heinrich HAUSSLER (MS All Stars) 10
6. 61 Jay MCCARTHY (Novotel Geelong City of Greater Geelong) 9
7. 73 Reece TUCKNOTT (Velofit Santic Racing) 8
8. 52 Miles SCOTSON (MS All Stars) 8
9. 31 Leigh HOWARD (Australian Cycling Academy) 5
10. 41 Cameron IVORY (GPM Stulz) 4
11. 21 Nathan HAAS (Katusha Sport) 4
12. 15 Robbie HUCKER (Lexus of Blackburn) 3
13. 12 Brenton JONES (Lexus of Blackburn) 3
14. 62 Koen DE KORT (Novotel Geelong City of Greater Geelong) 1
15. 76 Craig WIGGINS (Velofit Santic Racing) 1

Sprint Ace Competition

After Stage 2

1. 23 Marco HALLER (Katusha Sport) 8 pt
2. 32 Michael FREIBERG (Australian Cycling Academy) 6
3. 13 Raphael FREIENSTEIN (Lexus of Blackburn) 5
4. 51 Heinrich HAUSSLER (MS All Stars) 3
5. 61 Jay MCCARTHY (Novotel Geelong City of Greater Geelong) 3
6. 15 Robbie HUCKER (Lexus of Blackburn) 2
7. 73 Reece TUCKNOTT (Velofit Santic Racing) 2
8. 71 Guy KALMA (Velofit Santic Racing) 2
9. 52 Miles SCOTSON (MS All Stars) 2
10. 1 Caleb EWAN (Lotto Soudal) 1
11. 62 Koen DE KORT (Novotel Geelong City of Greater Geelong) 1
12. 2 Roger KLUGE (Lotto Soudal) 1

Teams Classification

After Stage 2

1. Katusha Sport 24 pt
2. Lexus of Blackburn 21
3. MS All Stars 18
4. Australian Cycling Academy 18
5. Lotto Soudal 12
6. Novotel Geelong City of Greater Geelong 10
7. Velofit Santic Racing 9
8. GPM Stulz 4