2019 Lexus Blackburn Bay Cycling Classic Women Stage 2: Geelong

Women Stage 2 Result

Time/Gap
1. 12 Chloe HOSKING (Lexus of Blackburn) 44:05
2. 1 Valentina SCANDOLARA (Roxsolt Attaquer) +0
3. 40 Matilda RAYNOLDS +2
4. 47 Rebecca WIASAK +17
5. 2 Peta MULLENS (Roxsolt Attaquer) +17
6. 4 Emma CHILTON (Roxsolt Attaquer) +17
7. 11 Amanda SPRATT (Lexus of Blackburn) +17
8. 41 Natalie REDMOND +17
9. 3 Renata BUCHER (Roxsolt Attaquer) +17
10. 24 Veronica LEBEDEV (Gusto StepFWD KOM Powered by Suzuki) +17
11. 14 Shannon MALSEED (Lexus of Blackburn) +25
12. 13 Romy KASPER (Lexus of Blackburn) +32
dnf 6 Jayati HINE (Roxsolt Attaquer)
dnf 15 Sarah GIGANTE (Lexus of Blackburn)
dnf 16 Clover MURRAY (Lexus of Blackburn)
dnf 21 Nicola MACDONALD (Gusto StepFWD KOM Powered by Suzuki)
dnf 22 Kendelle HODGES (Gusto StepFWD KOM Powered by Suzuki)
dnf 33 Charlotte CULVER
dnf 37 Shannon MCCURLEY
dnf 38 Minda MURRAY
dnf 43 Jessie SAWYER
dnf 44 Sarah TUCKNOTT
dnf 45 Eloise VAUGHAN
dns 5 Samantha VERRILL (Roxsolt Attaquer)
dns 31 Gemma ABERY
dns 32 Ella ATKINSON
dns 34 Kristi DARBY
dns 35 Erika GOSNEY
dns 36 Jordyn HASSETT
dns 39 Carina NEWMAN
dns 42 Ruby ROSEMAN-GANNON
dns 46 Rachel WARD

Intermediate Sprints

Intermediate Sprint 1

1. 12 Chloe HOSKING (Lexus of Blackburn) 3 pt
2. 1 Valentina SCANDOLARA (Roxsolt Attaquer) 2
3. 47 Rebecca WIASAK 1

Intermediate Sprint 2

1. 12 Chloe HOSKING (Lexus of Blackburn) 3 pt
2. 40 Matilda RAYNOLDS 2
3. 24 Veronica LEBEDEV (Gusto StepFWD KOM Powered by Suzuki) 1

Intermediate Sprint 3

1. 1 Valentina SCANDOLARA (Roxsolt Attaquer) 3 pt
2. 12 Chloe HOSKING (Lexus of Blackburn) 2
3. 40 Matilda RAYNOLDS 1

General Classification

After Stage 2

1. 12 Chloe HOSKING (Lexus of Blackburn) 17 pt
2. 1 Valentina SCANDOLARA (Roxsolt Attaquer) 17
3. 47 Rebecca WIASAK 17
4. 11 Amanda SPRATT (Lexus of Blackburn) 16
5. 40 Matilda RAYNOLDS 8
6. 37 Shannon MCCURLEY 8
7. 2 Peta MULLENS (Roxsolt Attaquer) 6
8. 4 Emma CHILTON (Roxsolt Attaquer) 6
9. 42 Ruby ROSEMAN-GANNON 6
10. 21 Nicola MACDONALD (Gusto StepFWD KOM Powered by Suzuki) 4
11. 41 Natalie REDMOND 3
12. 6 Jayati HINE (Roxsolt Attaquer) 3
13. 3 Renata BUCHER (Roxsolt Attaquer) 2
14. 33 Charlotte CULVER 2
15. 24 Veronica LEBEDEV (Gusto StepFWD KOM Powered by Suzuki) 1

Sprint Ace Competition

After Stage 2

1. 12 Chloe HOSKING (Lexus of Blackburn) 11 pt
2. 11 Amanda SPRATT (Lexus of Blackburn) 6
3. 1 Valentina SCANDOLARA (Roxsolt Attaquer) 5
4. 2 Peta MULLENS (Roxsolt Attaquer) 4
5. 40 Matilda RAYNOLDS 3
6. 21 Nicola MACDONALD (Gusto StepFWD KOM Powered by Suzuki) 2
7. 24 Veronica LEBEDEV (Gusto StepFWD KOM Powered by Suzuki) 2
8. 47 Rebecca WIASAK 1
9. 44 Sarah TUCKNOTT 1
9. 45 Eloise VAUGHAN 1

Teams Classification

After Stage 2

1. 42 pt
2. Lexus of Blackburn 33
3. Roxsolt Attaquer 32
4. Gusto StepFWD KOM Powered by Suzuki 5